Nikah İşlemleri

 

ATAŞEHİR BELEDİYESİ EVLİLİK İŞLEMLERİ

 

BAŞVURU YERİ: Novada Alışveriş Merkezi Kat:4  Küçükbakkalköy Mahallesi, Dilek Sabancı Cd. No:13, 34750 Ataşehir/İstanbul

ÇALIŞMA SAATLERİ:  09:00- 11:30    13:00 - 16:00

TELEFON: (0216) 570 50 00 / 1949-1950-1951-1952-1953-1923

 

NİKAH  MÜRACAATI  İÇİN GEREKLİ BELGELER

(Nikâh Günü Almak İçin)

 

 • Fotoğraflı Nüfus Cüzdanlarının aslı
 • 5 (beş) adet Fotoğrafları (Son altı ay içinde çekilmiş, fotokopi ile çoğaltılmamış )
 • Aile Hekiminden Onaylı Evlilik İşlemleri İçin Sağlık Raporu. (ASM Sağlık Ocağı, Devlet Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği, İlçe Sağlık Müdürlükleri.) alınabilir.

                  

NÜFUS CÜZDANI      Nüfus cüzdanları fotoğraflı, T.C. kimlik numaralı olmalıdır. Aslı ve bir adet fotokopisi ile müracaat edilecektir. Yıpranmış ve soğuk damgası bulunmayan kimlikler geçersiz kabul edilecektir.       

SAĞLIK RAPORU      Medeni Kanunun 136. maddesi gereği çiftler evlenmelerine engel bulunmadığını gösteren resimli ve onaylı sağlık raporu getirilecektir. Sağlık raporları, Aile Hekiminden alınacaktır. Hemoglobinopati (Akdeniz anemisi) testi yapıldığına ilişkin ibare raporda bulunmalıdır.    

FOTOĞRAF       5 adet   renkli fotoğraf son altı ay içinde ön cepheden çekilmiş olmalıdır. (fotokopi ve biometrik fotoğraf kabul edilmemektedir)  

BOŞANMIŞ VE DUL "Boşanmış  veya dul kadınlar, boşanmadan veya eşinin ölüm tarihinin Nüfus Müdürlüğü'ne tescilinden itibaren 10 ay (300 Gün) geçmeden evlenemez.  Sürenin dolmasını beklemek istemeyenler, Aile Mahkemesinden ''İddet Müddetinin Kaldırılması'' kararını getireceklerdir (Karar kesinleşmiş olmalıdır)."  

 

SOYADI KULLANIMI

Soyadını kullanmak isteyen kadın bu isteğini müracaat sırasında belirtmelidir Bekarlık soyadını evlilik soyadı ile birlikte kullanmak isteyen çiftler 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 187. maddesi uyarınca, Evlendirme Şefliğince  verilen  dilekçeyi doldurup imzalamaları gerekmektedir

 

VEKALETNAME        Evlenecek çiftlerin başvuruya beraber gelmeleri zorunludur. Eşlerden biri başvuruya gelemiyor ise Evlendirme yönetmeliği madde 17’ye göre noter onaylı vekaletname ile başvuruda bulunabilir Vekaletnamede evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğu açıkça belirtilmesi  zorunludur    

 

EVLENME YAŞI        

 • On sekiz (18) yaşını doldurmuş erkek ve kadın kendi iradesiyle evlenebilir. On yedi (17) yaşını doldurmuş erkek ve kadın, anne-baba veya vasinin izniyle evlenebilir.  Ayrıca anne-babalarının da nüfus cüzdan fotokopileri ile  birlikte başvuru yapmaları gerekmektedir.    
 • On altı (16) yaşını dolduran erkek ve kadın, hakimin izni (mahkeme kararı) ile evlenebilir.        

 

YABANCI UYRUKLU  KİŞİLER

 • Kendi ülkelerindeki yetkili makamlardan veya ülkelerinin Türkiye deki konsolosluklarından alacakları EVLENME EHLİYET BELGESİ (Medeni Hal Belgesi/Bekârlık Belgesi) getirilecektir. Eğer Evlenme Ehliyet Belgesinde; anne - baba ismi, doğum yeri ve tarihinden her hangi biri yer almıyor ise ayrıca DOĞUM BELGESİ 'de getirilecektir

 

 • Belgeler kendi ülkelerinden getirilirse; Türkiye'de noter tasdikli Türkçe tercümesi yapılacaktır.

 

 • Pasaportun noter tasdikli Türkçe tercümesi yapılacaktır. Eğer Pasaport ile başvuru yapılıyor ise; Pasaportun Vizesi süresi geçmemiş olmalıdır. (Vize süresi verilecek nikah gününü kapsamalıdır.

 

 • 5 (beş) adet vesikalık fotoğraf getirilecektir. Son altı ay içinde çekilmiş olmalıdır.

 

YABANCI UYRUKLU KİŞİLERİN EVLENEBİLMESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR, HER ÜLKE İÇİN FARKLILIK GÖSTEREBİLDİĞİNDEN, EVLENDİRME ŞEFLİĞİMİZDEN DETAYLI BİLGİLER ALINMALIDIR.

 

MÜRACAATLARDA ÖNEMLİ HUSUSLAR          

 • Eğer çiftlerin mal rejimi var ise müracaat sırasında noterden yaptıracakları mal rejimi talep belgesini vermek zorundadır.   
 • Telefonla nikah  günü rezervasyonu kesinlikle yapılmamaktadır.      
 • Nikah tarihlerini ertelemek veya iptal etmek isteyenlerin en az 7 (yedi) gün önceden bildirmesi gerekmektedir.       
 • Müracaat belgeleri alındığı tarihten itibaren altı (6) ay süreyle geçerlidir.    

Çiftler kendilerini tanıyan on sekiz (18) yaş üstü iki şahit ile birlikte belirtilen nikah saatinden 10 – 15 dakika önce gelmeleri rica olunur.  

    

2023 YILI NİKAH ÜCRETLERİ TARİFESİ

ATAŞEHİR BELEDİYESİ NİKAH SALONU ÜCRETLERİ

HAFTA İÇİ

KÜÇÜK SALON

1.415 TL

BÜYÜK SALON

1.915 TL

HAFTA SONU

KÜÇÜK SALON

1.965 TL

BÜYÜK SALON

2.895 TL

EV, DÜĞÜN SALONU, LOKAL VB. YERLER

İLÇE SINIRLARI

3.815 TL

İLÇE DIŞI

4.915 TL

TURİZM İŞLETMELERİ, OTELLER, GEMİLER VB. YERLER

İLÇE SINIRLARI

4.515 TL

İLÇE DIŞI

5.515 TL

ÖNEMLİ NOTLAR

*

 

Ücretlere K.D.V. dahildir.

*

 

Ücretlere 2024 yılı için Aile Cüzdanı Ücreti dâhildir.

*

Atasehir ilçe sınırlarına oturan  Engelli vatandaşlarımız, şehit ve gazi ailelerinin 1. derece yakınlarından ve  muhtaçlık belgesi getirenlerden Nikah Salonumuzda kıyılacak nikahlardan  nikah ücreti alınmaz.

 

 

            

  İLETİŞİM

  • Telefon
   :
   0216 570 50 00 /1949-1950-1951-1952-1953
  • Adres
   :
   Şehit Şakir Elkovan Cad. No: 20 K.Bakkalköy - Ataşehir (Novada Ataşehir AVM)