Hizmet Birimlerimiz

 • Türkan Saylan Tıp Merkezi
 • İlk yılımızda hizmete sunduğumuz Türkan Saylan Tıp Merkezi 15 farklı alanda uzman personeli, teknolojik 
  imkânları, gelişmiş tanı ve tedavi metodları ile hizmet veriyor. Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesindeki 
  (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) tüm çalışan, emekli vatandaşlarımız ve 18 yaş altı çocuklarımız tıp merkezimizden
  hiçbir ücret ödemeden yararlanabiliyor.


  Amacımız Ataşehirli hemşerilerimizin devlet ve özel hastanelerden alamadıkları hizmete, hızlı v e kaliteli bir 
  şekilde ulaşmalarını sağlamak. Sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlarımız da Türkan Saylan Tıp Merkezi’nden 
  asgari bir ücret ödeyerek yararlanabilir. Türkan Saylan Tıp Merkezi, Diş Sağlığı, Dahiliye, Üroloji, Cildiye, Kadın Doğum, 
  Çocuk, Mikrobiyoloji, Biyokimya, Portör, Radyoloji, Aile Hekimliği, Göz, Acil, Kulak- Burun-Boğaz ve 
  Evlilik Öncesi Danışmanlık alanlarında hizmet veriyor.  Tıp merkezimizden yararlanmak için web sitesi üzerinden online olarak ya da telefonla arayarak randevu alabilirsiniz. 

  Türkan Saylan Tıp Merkezi web sitesine ulaşmak için tıklayınız.

  Türkan Saylan Tıp Merkezi'nden online randevu almak için tıklayınız.


 • Ataşehir Belediyesi Nikah Salonu
 • ÖNEMLİ DUYURU

  Pandemi sürecinde kıyılmayan iptal edilen nikahların ücret iadesi için dilekçe ve makbuz aslı ile birlikte Nikah Salonumuza veya Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğümüze müracaat etmeniz gerekmektedir.

  Bilgi : 0216 570 50 00/1949-1954

  ATAŞEHİR BELEDİYESİ EVLİLİK İŞLEMLERİ

  Çiftlerden  biri Ataşehir’de, diğeri ilçemiz dışında ikamet ediyorsa izin belgesi almaksızın evrakları birlikte hazırlamaları yeterlidir. 
   
  Başvuru Yeri: Novada Alışveriş Merkezi Kat:4  Küçükbakkalköy Mahallesi, Dilek Sabancı Cd. No:13, 34750 Ataşehir/İstanbul

  Çalışma saatleri:  09:30 - 12:30    13:30 - 16:30
  Telefon: (0216) 570 50 00 / 1949-1950-1951-1952
  NİKAH  MÜRACAATI  İÇİN GEREKLİ BELGELER
  NÜFUS CÜZDANI Nüfus cüzdanları fotoğraflı, T.C. kimlik numaralı olmalıdır.Aslı ve bir adet fotokopisi ile müracaat edilecektir. Yıpranmış ve soğuk damgası bulunmayan kimlikler geçersiz kabul edilecektir.
  SAĞLIK RAPORU Medeni Kanunun 136. maddesi gereği çiftler evlenmelerine engel bulunmadığını gösteren resimli ve onaylı sağlık raporu getirilecektir. Sağlık raporları, Aile Hekiminden alınacaktır. Hemoglobinopati (Akdeniz anemisi) testi yapıldığına ilişkin ibare raporda bulunmalıdır.
  FOTOĞRAF 5 adet   renkli fotoğraf son altı ay içinde ön cepheden çekilmiş olmalıdır. (fotokopi ve biometrik fotoğraf kabul edilmemektedir)
  YABANCI UYRUKLU  KİŞİLER
  Yabancı uyruklu kişilerin evlenebilmesi için gerekli evraklar, her ülke için farklılık gösterebildiğinden, Evlendirme Şefliğimizden  detaylı bilgiler alınmalıdır.
  MÜRACAATLARDA ÖNEMLİ HUSUSLAR
  İZİN BELGESİ Ataşehir ilçesi dışında ikamet etmekte olup,  Ataşehir Belediyesi’nde nikah kıydırmak isteyen çiftler, bulundukları ilçenin nikah memurluklarına birlikte müracaat ederek evlenme izin belgesi getirmeleri gerekmektedir.

  Ataşehir ilçesi sınırlarında oturup,  başka bir ilçede nikah kıydırmak isteyen çiftlerimiz ise Evlendirme Şefliğimize birlikte müracaat ederek evlenme izin belgesi almaları gerekmektedir.
  EVLENME YAŞI On sekiz (18) yaşını doldurmuş erkek ve kadın kendi iradesiyle evlenebilir.
  On yedi (17) yaşını doldurmuş erkek ve kadın, anne-baba veya vasinin izniyle evlenebilir.  Ayrıca anne-babalarının da nüfus cüzdan fotokopileri ile  birlikte başvuru yapmaları gerekmektedir.
  On altı (16) yaşını dolduran erkek ve kadın, hakimin izni (mahkeme kararı) ile evlenebilir.
  BOŞANMIŞ VE DUL Boşanmış  veya dul kadınlar, boşanmadan veya eşinin ölüm tarihinin Nüfus Müdürlüğü'ne tescilinden itibaren 10 ay (300 Gün) geçmeden evlenemez.
  Sürenin dolmasını beklemek istemeyenler, Aile Mahkemesinden ''İddet Müddetinin Kaldırılması'' kararını getireceklerdir (Karar kesinleşmiş olmalıdır).
  VEKALETNAME Evlenecek çiftlerin başvuruya beraber gelmeleri zorunludur. Eşlerden biri başvuruya gelemiyor ise Evlendirme yönetmeliği madde 17’ye göre noter onaylı vekaletname ile başvuruda bulunabilir Vekaletnamede evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğu açıkça belirtilmesi  zorunludur
  MÜRACAAT İstenen belgeler eksiksiz hazırlandıktan sonra hafta içi saat 16:00’ya kadar Nikah Memurluğumuza müracaat edilecektir.
  Nikah salonu ücretleri Ataşehir  Belediyesi veznelerine ödenecektir.
  NİKAH GÜNÜ VERİLMESİ  Çiftler en erken, müracaat tarihini takip eden ikinci gün evlenebilirler. Nikah gün ve saat rezervasyonu müracaat sırasında ve müracaatı takip eden 180 (yüzseksen) günü geçmeyecek şekilde yapılmaktadır.
  ÖNEMLİ NOTLAR Soyadını kullanmak isteyen kadın bu isteğini müracaat sırasında belirtmelidir
  Eğer çiftlerin mal rejimi var ise müracaat sırasında noterden yaptıracakları mal rejimi talep belgesini vermek zorundadır.
  Telefonla nikah günü rezervasyonu kesinlikle yapılmamaktadır.
  Nikah tarihlerini ertelemek veya iptal etmek isteyenlerin en az 7 (yedi) gün önceden bildirmesi gerekmektedir.
  Müracaat belgeleri alındığı tarihten itibaren altı (6) ay süreyle geçerlidir.
  Çiftler kendilerini tanıyan on sekiz (18) yaş üstü iki şahit ile birlikte belirtilen nikah saatinden 10 – 15 dakika önce gelmeleri rica olunur.


 • Kız Öğrenci Konuk Evi
 • İstanbul dışından gelerek önlisans, lisans ve yüksek lisans düzeyinde öğrenim gören kız öğrencilerimiz Ataşehir Belediyesi Öğrenci Konukevi’nden yararlanabilirler. Ataşehir Belediyesi Kız Öğrenci Konukevi’nde 24 saat sıcak su ve güvenlik; dinlenme, tv, etüd ve bilgisayar odaları (kablolu kablosuz internet) ile üniversitelere ücretsiz servis imkanı bulunuyor.

   

  Kız Öğrenci Konuk Evi’ne kayıt olmak için gerekli belgeler :


  • Nüfus cüzdanı fotokopisi

  • Sabıka kaydı

  • Sağlık raporu

  • ÖSYM sınav sonuç belgesi

  • Öğrenci belgesi veya öğrenci kimlik fotokopisi

  • İkametgâh

  • Ailenin vukuatlı nüfus kayıt örneği (Anne baba ayrı veya ölü ise)

  • Babanın çalıştığına dair resmi belge, emekli ise emekli belgesi

  • Annenin çalıştığına dair resmi belge, emekli ise emekli belgesi

  • 6 Adet vesikalık resim

   

  Kayıt ve her türlü bilgi için www.ogrencikonukevi.net adresini ziyaret edebilirsiniz.


 • Ataşehir Spor Kulübü
 • ATAŞEHİR BELEDİYESPOR KADIN FUTBOL TAKIMI

  Ataşehir Belediyespor Kadın Futbol Takımı, kadın futbolunun en üst ligi olan 1.Lig’de 2010-2011 sezonunda ilk şampiyonluğuna ulaştı. 2011-2012 sezonunda da yine 1. Lig Şampiyonu olan Ataşehir Belediyespor, son iki yıldır ülkemizi Avrupa Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde temsil etti. Takımımız 18’i Yıldız Takımı’nda olmak üzere 38 sporcudan oluşuyor.

  ATAŞEHİR BELEDİYESPOR BAYAN VOLEYBOL TAKIMI

  Aroma Bayanlar Ligi’nde mücadele etmeyi ve Avrupa kupalarına katılmayı hedefleyen Ataşehir Belediyespor Bayan Voleybol Takımı ilk senesinde Bölgesel Lig’den 3. Lig’e yükseldi. Kuruluşunun 2. yılında da gösterdiği üstün performansla 2. Lig’e yükselmeyi başardı.

  ATAŞEHİR BELEDİYESPOR ERKEK BASKETBOL TAKIMI

  Ataşehir Belediyespor Yıldız Erkekler Basketbol Takımımız bu yıl İstanbul Bölgesi’nde Grup Şampiyonu olmuştur.


 • Bahriye Üçok Hasta Konuk Evi
 • İstanbul’un ilçe belediyesine ait tek hasta konuk evi olan Bahriye Üçok, Anadolu’dan gelen ve kalacak yeri olmayan hasta ve yakınlarına hizmet vermek üzere kuruldu. Her gün yüzlerce vatandaş, sağlık hizmeti alabilmek için şehir dışından İstanbul’a geliyor. Ne yazık ki çoğu hasta ve yakını uzun süren tedavi sürecinde barınma sorunu yaşıyor. Özellikle kemoterapi, radyoterapi gören kanser hastaları barınabilecekleri sağlıklı mekanlara ihtiyaç duyuyor. Biz de bu ihtiyaca cevap vermek için il dışından gelip, bölge hastanelerinde tedavi görmekte olan ve konaklama sıkıntısı çeken hasta ve yakınlarına ücretsiz barınma olanağı sağlıyoruz.

   

  Hasta Konukevi’nde özellikle Anadolu yakasındaki devlet hastanelerinde ayakta tedavi gören hastalar misafir ediliyor. Bu hizmetten yararlanmak için hasta ve yakınlarının bir devlet hastanesinde tedavi olduklarına dair belge ya da sevk kağıdı ile başvuru yapmaları gerekiyor.


 • Cemal Süreya Sergi ve Etkinlik Merkezi
 • Kültür ve Sanat alanında durmaksızın çalışmaya devam ediyoruz. Belediyemizce hizmete sunulan, değerli şairimiz Cemal Süreya’nın adının verildiği “Cemal Süreya Sergi ve Etkinlik Merkezi” kentte organize edilen önemli sergi, sempozyum, konser, seminer, söyleşi ve çeşitli sanat etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Ateşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin sanata ve sanatçıya duyarlı yaklaşımının bir yansıması olan Cemal Süreya Sergi ve Etkinlik Merkezi’miz, Novada Alışveriş Merkezi’nde faaliyet göstermektedir.

   

  Merkezimizde;

  Sergi salonu

  190 kişi kapasiteli çok amaçlı etkinlik salonu

  362 kişi kapasiteli nikah salonu bulunuyor.

   

  Sanat Faaliyetleri:

  Konser

  Yetişkin Tiyatrosu

  Çocuk Tiyatrosu

  Sanat Galerisi (Sergi Programları)

  TSM Koro Çalışmaları

  Vatandaşlarımızın her türlü ihtiyaçlarına anında cevap verebilen kadrosu ile haftanın 7 günü 08.00 ile 22.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

   

  Adres: Küçükbakkalköy Mahallesi şehit Şakir Elkovan Cad. No: 20

  Telefon: 0216 570 50 00 (1919-1957)


 • Kadın Konuk Evi
 • TÜRKİYE’NİN İKİNCİ RUHSATLI KADIN KONUK EVİ

  Şiddete maruz kalan kadınlarımıza sahip çıkmak ve onları korumak amacıyla 25 kişi kapasiteli Kadın Konuk Evi’ni kurduk. Fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik istismara uğrayan kadınlarımız, psiko-sosyal ve ekonomik sorunlarının çözümlenmesi sırasında, varsa çocukları ile birlikte konukevinde geçici bir süre yatılı olarak barınabiliyor.

  Kuruma Kabul ve Barınma :

  Kurumumuza, İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı KOZA Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi, Kadın Danışma Merkezi tarafından yapılan yönlendirme ile kabul yapılmaktadır.

   


 • ATAMEM
 • Vatandaşlarımızın yetenek ve becerileri doğrultusunda yaşama katılımlarını sağlamak amacıyla Ataşehir Meslek Edindirme Merkezimizi faaliyete geçirdik. Merkezimizde, MEB sertifikalı kursların yanı sıra sanat, kadın sağlığı eğitimleri ve aile danışmanlığı hizmeti de veriyoruz.

  Belediyemiz ile Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında düzenlenen “Meslek Edindirme ve Sosyal Kültürel Kursları İşbirliği Protokolü” dâhilinde 2011 yılından bugüne kadar eğitimlerimizden her yıl ortalama 2 bin 500 vatandaşımız yararlanıyor.

   

  MEB SERTİFİKALI KURSLAR

  • İngilizce (A1– A2 – B1 – Mesleki-Konaklama/Seyahat-Pratik )

  • Bilgisayar Kullanımı ve İşletmenliği

  • Web Tasarım

  • İnternet ve E-posta Yönetimi

  • Aşçılık

  • Pastacılık

  • Yaş Pasta

  • Kuaförlük

  • Manikür ve Pedikür Teknikleri

  • Temel Cilt Bakımı

   

  SANAT EĞİTİMLERİ

  • Keman

  • Gitar

  • Bağlama

  • Dans

  • Zumba

  • Halk Oyunları

  • Perküsyon

  • Tiyatro

  • Drama

  • Bale

  • Şan

  • Temel Müzik Eğitimi

  • Resim

  • THM Korosu

  Telefon: 0216 574 80 79 - 0216 574 65 92

  Adres: Küçükbakkalköy Mah. Vedat Günyol Cad. No: 6


 • Akut Araştırma Enstitüsü
 • Deprem felaketine karşı “sosyal bilinç” anlayışıyla hareket eden Ataşehir Belediyesi ile ile AKUT arasında, 2012 yılında Ataşehir Belediyesi AKUT Özel Afet Eğitim ve Araştırma Enstitüsü kuruldu. Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve AKUT Başkanı Nasuh Mahruki öncülüğünde kurulan Türkiye’nin ilk Özel Afet Eğitim Ve Araştırma Enstitüsü, deprem ve sel gibi afetlerin zararlarının azaltılmasını amaçlayan ve bilimsel araştırmalar yapmayı hedefliyor. Enstitüde, profesyonel arama-kurtarma ekipleri yetiştirilecek. Ayrıca çocuklara ve yetişkinlere temel afet bilinci eğitimleri verilecek. Böylece doğal afetlerde artık daha çok hayat kurtulacak.

   

  Ataşehir Belediyesi AKUT Özel Afet Eğitim ve Araştırma Enstitüsü’nün işlevleri;

   

  · Araştırma ve veri toplama
  · Sınıflandırma ve arşivleme
  · Eğitim ve danışmanlık hizmetlerine destek vermek.

   

  Ataşehir Belediyesi AKUT Özel Afet Eğitim ve Araştırma Enstitüsü’nün temel amaçları;

   

  · Risk ve afet eksenli bilimsel araştırmalar gerçekleştirmek
  · Farklı bilimsel disiplinlerden bu eksende çalışanları bir araya getirerek bilgi üretmek
  · Türkiye Afetler ve Kazalar Arşivi oluşturmak
  · Eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermek.

   

  Ataşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi ise; deprem gibi afetler sonrasında, kurumlar arasındaki koordinasyon çalışmaların yürütür.

  AKUT Özel Afet Eğitim ve Araştırma Enstitüsü

  Adres: Atatürk Mah. Meriç Cad.  No: 10/6 Ataşehir / İstanbul

  Telefon: 0216 456 30 12

   


 • Ferhatpaşa Sağlık Polikinliği
 • Ataşehir Belediyesi Ferhatpaşa Sağlık Polikliniği’nde sigortalı ya da sigortasız olduğuna
  bakılmaksızın tüm vatandaşlarımıza ücretsiz hizmet verilecektir.


  Polikliniğimizde;
  • Kadın doğum,
  • Çocuk,
  • Dâhiliye ve
  • Diş hekimi poliklinik hizmetleri sunulacaktır.


 • Ataşehir Ferhatpaşa Gençlik Merkezi
 • Ataşehir’in eğitim standardını yükseltmek ve gençlerimizin eğitimine destek olmak amacıyla 2014 yılında kurduğumuz merkezimizden 16-24 yaş arası binlerce gencimiz ücretsiz olarak yararlanıyor.

  Gençlik Merkezimizin çalışma alanları:

  • Üniversiteye Hazırlık Etüt ve Ders Desteği: Matematik, biyoloji, kimya, fizik, edebiyat, felsefe, coğrafya, tarih

  • Sanat Eğitimleri: Tiyatro, gitar, perküsyon, bağlama, zumba

  • Kariyer Danışmanlığı: YKS (Yükseköğretim Kurumlar Sınavı)maratonunda üniversite adaylarına ücretsiz tercih danışmanlığı sağlıyoruz.

  • Kütüphane

  Meslek tercihlerinde de yardımcı olduğumuz 422 Ataşehirli gencimiz üniversiteli oldu. Ferhatpaşa Gençlik Merkezimiz ile bugüne kadar yaklaşık 20 bin gencimize ulaştık.

  Telefon: 0216 660 17 26

  Adres: Ferhatpaşa Mah. Yeditepe Cad. 16. Sok. No: 25


 • Ataevleri
 • ATAEVLERİ

  Ataevleri çocuklarımızın sanat, spor ve bilim ile iç içe büyümesini sağlamak; yetişkinlere yaşam kalitesini artıracak bilgi, beceri ve danışmanlık hizmetleri sunmak amacıyla kurulmuş kültür ve sosyal dayanışma merkezleridir. Bu kapsamda yıl boyunca Ataevlerinde;

  • Türkçe, Matematik, İngilizce, Fen Bilgisi vb derslerde etüd programları,

  • Geziler (Saraylar, tarihi ve turistik mekânlar),

  • Özel gün kutlamaları (Anneler günü, yaşlılar haftası vb.),

  • Tiyatro ve sinema gösterileri,

  • Dönem sonu ve yılsonu şenlikleri,

  • Piknikler,

  • İşlevsel Yetişkin Okur Yazarlığı Projesi 1.kademe,

  • İşlevsel Yetişkin Okur Yazarlığı Projesi 2.kademe (İlkokul Denklik),

  • Seminer Programları

  • Anne-çocuk, kadın sağlığı vb. eğitimler,

  • Kadınlar için el sanatları, iğne oyası, biçki dikiş, makine nakışı, deri işlemeciliği, ahşap boyama gibi hobi kursları; aşçılık, kuaförlük, bilgisayar kullanımı gibi sertifikalı meslek edindirme kursları

  • Psikolojik ve pedagojik destek,

  • Akıl ve Zeka Oyunları, Satranç dersleri yapılmaktadır.

   

  Yaşadığınız mahalleye en yakın Ataevine nüfus cüzdanınız ile kayıt yaptırmanız yeterlidir.

   

  Psikolojik Ve Sosyal Danışmanlık

  Psikolojik ve sosyal danışmanlık hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın talepleri üzerine Ataevlerimizde uzman psikologlarla görüşmeler düzenliyor, onlara psiko-sosyal destek sağlıyoruz.

  Başvuru formuna erişmek için tıklayınız.

   

  Proje Ortaklarımız

  • Çocuk Eğitim Derneği

  • Tomurcuk Vakfı

  • Alternatif Yaşam Derneği / Düşler Akademisi

  • Marmara Üniversitesi

  • Yeditepe Üniversitesi

  • Kadın Derneği

  • Sevgi Seli Engelliler Derneği

  •Ataşehir Engelliler Dayanışma Derneği

  • Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği

  • Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı

  • Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV)

  • Türkiye Aile Sağlığı Ve Planlaması Vakfı (TAPV)

  • Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı

  • Yüksek Öğrenimde Rehberliği Tanıtma Ve Rehber Yetiştirme Vakfı  (YÖRET)

   

  MEVLANA ATAEVİ:
  Adres: Adres Mevlana Mah Cömert Cad No:5/1

   

  İNÖNÜ ATAEVİ:
  İletişim: 216 573 86 35 – 36 - 37
  Adres: İnönü Mah. Kartal Cad. No: 57

   

  KAYIŞDAĞI LIONS ATAEVİ:
  İletişim: 216 540 74 30
  Adres: Kayışdağı Mah. Akyazı Cad. No: 84

   

  MUSTAFA KEMAL ATAEVİ:
  İletişim: 216 570 5000 (1970 - 1975 - 1945 - 1974 - 1973 - 1977 - 1971)
  Adres: M. Kemal Mah. 3004 Cad. No:36


 • Küçükbakkalköy Hizmet Birimi
 • Ataşehirli vatandaşlarımız her türlü ihbar, dilek ve şikâyetlerini belediyemize gelmeden bu birimimizden yapabiliyorlar. Gelen talepler değerlendirilerek, ilgili müdürlüklere yönlendirip, sonuçlandırılmaları sağlanıyor. Vatandaşlarımız sosyal yardım (gıda, çocuk bezi, hasta bezi, tekerlekli sandalye, su, yemek, eğitim materyali ve eşya yardımı) taleplerini buradan da gerçekleştirebiliyorlar.

   

  Hizmet birimimizde yapılan diğer işlemler;
  • Spor - Sanat okulları kayıtları,
  • Tiyatro ve konser bileti dağıtımı,
  • Sünnet kayıtları.


 • Ahmet Telli Çocuk ve Halk Kütüphanesi
 • Ataşehirli vatandaşlarımıza kitap okuma alışkanlığını kazandırmak amacıyla 2015 yılında faaliyete geçirdiğimiz Ahmet Telli Çocuk ve Halk Kütüphanesi’nde Türk ve dünya edebiyatının önemli eserlerinin yanı sıra klasik, çağdaş ve güncel edebiyata ait orijinal dilinde pek çok eser de yer alıyor.

  Kütüphanemizdeki kitaplar vatandaşlarımıza üye olmaları koşuluyla ödünç verilirken merkezimizde ders çalışmak için üyelik şartı aranmıyor.

  Roman, kişisel gelişim, sağlık, tarih, bilim, felsefe, hobi gibi türlerde 12 bin kitabın kitapseverler ile buluştuğu kütüphanemizde çocukların ödevlerini, yetişkinlerin ise araştırmalarını yapmaları için bilgisayarlar da bulunuyor.

  Ahmet Telli Çocuk ve Halk Kütüphanesi’ni faaliyete geçirdiğimiz günden bu yana 4 bin 454 aktif üyeye ulaşmış olup yaklaşık 40 bin vatandaşımıza hizmet sunduk.

  Telefon: 0216 570 50 00 Dahili: 1944

  Adres: İçerenköy Mah. Prof. Dr. Necmettin Erbakan Cad. No: 108-110


 • Mamografi Merkezi
 • Kadın Sağlığı ve Mamografi Merkezi

  Ataşehirli kadınlar için “Kadın Sağlığı, Mamografi ve Kemik Yoğunluğu Görüntüleme Merkezi”  Temmuz 2015 itibariyle hizmet vermeye başladı.

  Ataşehir Belediyesi sağlık alanındaki hizmetlerine; “Türkan Saylan Tıp Merkezi”, “Ferhatpaşa Sağlık Polikliniği”, “Kadın Sağlığı Merkezi”, “Bahriye Üçok Hasta Konukevi”, “Evde Sağlık ve Sosyal Destek Hizmetleri”, “Sosyal Alarm Sistemi”nden sonra Ataşehir Belediyesi Kadın Sağlığı, Mamografi ve Kemik Yoğunluğu Görüntüleme Merkezi’ni de ekledi.

  Ataşehir Belediyesi Kadın Sağlığı, Mamografi ve Kemik Yoğunluğu Görüntüleme Merkezi’nde; sağlık açısından büyük risk oluşturan ve görülme sıklığı olarak dünyada ve ülkemizde en sık rastlanan kanserler arasında birinci sırada yer alan meme kanserinin, diğer önemli bir kanser türü olan ve görülme sıklığı açısından ikinci sırada yer alan rahim ağzı kanserinin ve ilerleyen yaşlarda çoğu vatandaşlarımızda önemli bir sağlık sorunu olarak karışımıza çıkan kemik erimesinin (Osteoporoz) erken teşhis ve tanısı için hizmet veriliyor.

  Merkezde yapılacak olan her türlü hekim kontrolü ve muayenesi sonrasında tetkik (mamografi, pap smear alınımı, ultrason ve kemik yoğunluğu ölçümü) işlemlerinden herhangi bir ücret alınmazken, son sistem cihazlarla hizmet verilen merkezde Kadın Doğum Uzmanı, Genel Cerrahi Uzmanı, Radyoloji Uzmanı ile yardımcı sağlık personeli ve Radyoloji Teknisyeni bulunuyor.

  Hasta kabulüne başlanan merkezde,  ilçe sınırları içerisinde ikamet edenler herhangi bir ücret ödemeden gerekli kayıt işlemlerini yaptırdıktan sonra Genel Cerrahi ve Kadın Doğum Uzmanı tarafından muayene ediliyor. Gerek görülmesi halinde ise ilgili tetkiklerin yapılması sağlanıyor. Görüntüleme işleminden sonra yapılan değerlendirmeye göre hasta tam donanımlı bir hastaneye yönlendiriliyor.


 • Yeni Hayat Gençlik Merkezi
 • Ataşehir Belediyesi tarafından yürütülen ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklen (TR10/15/BGM/0120) “Yeni Hayat” projesi kapsamında kurulan “Yeni Hayat Gençlik Merkezi” hizmet vermeye başlamıştır.

   

  YENİ HAYAT GENÇLİK MERKEZİNDE KİME HİZMET VERİLİYOR?

  Ataşehir’de yaşayan 12 - 26 yaş grubundaki gençlere ve ebeveynlerine hizmet veriliyor.

   

  YENİ HAYAT PROJESİ ORTAKLARI VE İŞTİRAKÇİSİ;

  Proje ortakları Ataşehir Kaymakamlığı ve Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’dür; proje iştirakçisi Üsküdar Üniversitesi’dir.

  Proje ortaklarının ve iştirakçisinin desteğiyle projenin önceliği; Ataşehir ilçesinde madde bağımlılığın önlenmesine yönelik faaliyetler geliştirmek, geliştirilen önleme/koruma ve müdahale faaliyetlerinin yaygınlaştırılarak etkinliğini arttırmaktır.

   

  YENİ HAYAT PROJESİNİN AMACI NEDİR?

  Bağımlılık ile mücadele kapsamında, etkinliği kanıtlanmış yöntemler uygulayan uzmanların desteği ve Ataşehir ilçesindeki yerel yönetim, yerel kamu kurumları ve üniversite işbirliği ile Ataşehir’in sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı mahallelerinde madde bağımlılığının önlenmesine yönelik etkin mücadelenin geliştirilmesi ve sosyal bütünleşmeye katkı sağlanmasıdır.

   

  PROJEDE YER ALAN HİZMETLER NELERDİR?

  Psiko-sosyal Servis Faaliyetleri:

  İki Psikolog, bir Sosyolog ve bir Sosyal Çalışmacı’dan oluşan dört kişilik uzman grubu ile yürütülecek olan servisten en az 500 gence ve 1000 ebeveyne çeşitli eğitimler ile destek verilecektir.

  Eğitim verilecek olan gençler ve ebeveynleri servis uzmanları tarafından belirlenecektir.

   

  Psikolog Desteği; Merkezimizde bulunan iki uzman psikolog; 12-26 yaş grubundaki gençler ve aileleri ile bireysel terapi ve grup çalışmaları yapmaktadır. Gençlere yönelik;  Öfke ile Başa Çıkma, İletişim, Hayır Diyebilme, Başarı ve Motivasyon, Sınav öncesi Stresle başa çıkma seminerleri ve grup çalışmaları yapılmaktadır. Ailelere yönelik ise; Bağımlılıkla Mücadele, Aile içi etkili iletişim, Çocuklarda Olumlu Kişilik Gelişimi için Öneriler vb. konularda seminer ve grup çalışmaları düzenlenmektedir.

   

  Sosyal Destek ve Danışmanlık; Merkezimizde bulunan sosyal çalışma görevlisi tarafından, sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel dezavantaja sahip gençler ve aileler ile görüşme yapılarak (Ekonomik yoksunluk yaşayan, engelli, şiddet mağduru, çocuk yaşta çalıştırılan, suça bulaşmış, madde kullanan vb. dezavantajlı gruplar) yapılan tespitler doğrultusunda ihtiyaçlarına uygun olan sosyal yardımlardan faydalanmaları ve sosyo-kültürel katılımlarını güçlendirmeleri konusunda ilgili kurumlara ve aktivitelere yönlendirme yapılarak, danışmanlık sağlanmaktadır.

   

  Psikodrama Grup Çalışmalar:

  Alanında uzman psikodramatist tarafından yürütülen grup çalışmalarında 15 kişilik iki gruptan 15 genç ve 15 ebeveynin yer alması hedeflenmiş olup, 40 genç ile psikodrama çalışması yürütülmüştür.  

  Çalışmalara katılacak olan gençler ve ebeveynler psiko-sosyal servis uzmanları ve psikodramatist tarafından belirlenmektedir.

   

  ÇAĞRI MERKEZİ OPERATÖRÜ;

  Bağımlılıkla mücadele kapsamında başta endişeli ebeveynler olmak üzere çocuğunun madde kullandığına dair şüpheleri olan ailelerin sağlıklı bilgilendirilmesi, merkez ve faaliyetleri hakkında bilgi almak isteyenlerin ihtiyaçlarının karşılanması, yardım alabilecekleri ve tedavisi için başvurabilecekleri sağlık kurumları hakkında bilgi verilmesi ve gerekli yönlendirmenin yapılması konusunda arayarak bilgi alabilirsiniz.

  Yeni Bir Hayat için Seninleyiz!

  Çağrı Merkezi; 216 570 50 00 Dahili:1966

   

  HOBİ ATÖLYELERİ:

  Seramik Atölyesi:

  Toplam 25 gence hizmet vermeyi hedeflediğimiz Seramik Atölyesi’nde 35 gençle eğitimler devam etmekte olup, yeni kayıt alınmaktadır. 

  Eğitimlere katılacak olan gençler psiko-sosyal servis uzmanları ile yapılan görüşmelerle belirlenmektedir.

        

   

  Maket Atölyesi:

  Toplam 25 gence hizmet veren Maket Atölyesi’nde eğitimler devam etmekte olup, yeni kayıt alınmaktadır.  

  Eğitimlere katılacak olan gençler psiko-sosyal servis uzmanları ile yapılan görüşmelerle belirlenmektedir.

   

  Sportif Faaliyetler:

  Gençler, merkez binada yer alan gym salonunda ve park içerisinde yer alan halı sahada spor eğitmeni eşliğinde sportif faaliyetlere katılmaktalar. Farklı branşlarda (Futbol, Voleybol, Basketbol, Fıtness) grupları oluşturulmuş olup, 300 gencin spor faaliyetlerinden faydalanması sağlanmaktadır. Spor faaliyetlerine katılmak isteyenler için kayıtlar devam etmektedir.

  Spor faaliyetlerine katılacak olan gençler psiko-sosyal servis uzmanları ile yapılan görüşmelerle belirlenmektedir.

        

   

   

  Facebook Sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz...

   

   


 • Zübeyde Hanım Eğitim ve Kültür Evi
 • Kültür ve sanat eğitimleriyle dolu bir merkezi de 2017 yılında Küçükbakkalköy Mahallemizde faaliyete geçirdik. Her yaştan vatandaşımızın faydalandığı kültürevimizde yılda yaklaşık bin 600 Ataşehirliye ücretsiz eğitimler veriyoruz.

  Merkezimizde:

  • Sanat Eğitimleri: Perküsyon, gitar, bağlama, keman, piyano, resim, bale, dans, halk oyunları, tiyatro, drama, temel müzik eğitimi

  • Hobi Atölyeleri

  • Söyleşi-Seminer

  • Spor

  • Kişisel Gelişim Konferansları düzenliyoruz.

  Telefon: 0216 577 10 51 / 0216 547 41 95

  Adres: Küçükbakkalköy Mah. Merdivenköy Yolu Sok. No: 72/1


 • Yenisahra ATAMEM
 • Kadınlara yönelik meslek edindirme ve hobi eğitimleri verdiğimiz Yenisahra ATAMEM birimimizi 2017 faaliyete geçirdik. Merkezimizde Ataşehirli kadınlar sertifikalı eğitimler alıp meslek sahibi olurken çocukları da eğitim süresince uzman personelimizin yer aldığı oyun odalarımızda keyifli vakit geçiriyor.

  Merkezimizde:

  • Kuaförlük

  • Pasta Çıraklığı

  • İğne Oyası, Tel Kırma ve Kurdela Nakışı gibi eğitimlerle kadınlarımıza hizmet veriyoruz.

  Bu kapsamda eğitimlerimize katılan yaklaşık 400 kadın sertifikalarını alarak meslek hayatına atıldı.

  Telefon: 0216 317 86 38

  Adres: Yenisahra Mah. Fatih Cad. Aydemir Sok. No: 16


 • Neşet Ertaş Kültür Evi
 • Ataşehirli gençlerin ders desteği alıp sınavlara hazırlandığı ve tüm ilçe halkının müzikten dansa, sahne sanatlarından seminerlere kadar pek çok etkinlikten faydalandığı Neşet Ertaş Kültürevimizi 2016 yılında faaliyete geçirdik.

  Kültürevimizin çalışma alanları:

  • Üniversiteye Hazırlıkta Ders Desteği: İlçe sınırlarımız içerisinde yaşayan 15-22 yaş arasındaki gençlerimizin daha donanımlı ve sosyal yönden gelişmiş bireyler olmaları için üniversite sınavlarına hazırlık süreçlerine destek oluyoruz. Gelir durumu açısından dezavantajlı olan gençlerimize yönelik hazırladığımız bu eğitim programına yardımcı bütün materyalleri de ücretsiz olarak karşılıyoruz.

  • Sanat Eğitimleri: Bağlama, tiyatro, perküsyon, drama, dans, keman,

  gitar, halk oyunları, zumba, pilates

  • Gençlik Atölyeleri

  • Seminer, Söyleşi, Pazar Sohbetleri

  • Çocuk Sineması

  • İzcilik Kulübü

  Sınavlara kültürevimizde hazırlanan ve meslek tercihlerinde

  de yardımcı olduğumuz 240 Ataşehirli gencimiz üniversiteli oldu.

  Merkezimizden bugüne kadar 14 bin vatandaşımız yararlandı.

  Telefon: 0216 570 50 00 Dahili: 2250

  Adres: İçerenköy Mahallesi Alanaldı Caddesi No: 1-3


 • Mustafa Saffet Kültür Merkezi (Mskm)
 • 7’den 70’e tüm Ataşehirli vatandaşlarımızın sanat eğitimleri alıp etkinliklere katıldığı Mustafa Saffet Kültür Merkezimizi 2016 yılında Örnek Mahallesi’nde faaliyete geçirdik. İstanbul’un en önemli sanat merkezlerinden biri olan MSKM’den hem ilçe halkı hem de tüm İstanbullu vatandaşlarımız faydalanıyor.

  Merkezimizde:

  • Sanat Eğitimleri: Gitar, bağlama, bale, keman, piyano, resim, modern dans, halk dansları, perküsyon, drama, TSM- THM koroları, çok sesli koro, çocuk korosu, tiyatro

  • Spor: Fitness, pilates, zumba

  • Konser

  • Tiyatro

  • Çocuk Sineması

  • Sergi

  • Atölye

  • Seminer

  • Panel - Söyleşi etkinliklerini gerçekleştiriyoruz.

  Ayrıca okuma ve ders çalışma alanlarının yer aldığı Rıfat Ilgaz

  Kitaplığımızda, atölyeler, söyleşiler ve imza günleri de düzenliyoruz.

  Kültür merkezimizden her hafta yaklaşık 5 bin vatandaşımız hizmet alıyor.

  Telefon: 0216 570 50 00 Danışma: 2200 - 2201 - Gişe: 2202

  Adres: Örnek Mah. Şehit Cahar Dudayev Cad. No: 111


 • Ataşehir İçerenköy Sanat Eğitimi Merkezi
 • Ataşehirli çocuklara ve kadınlara nitelikli eğitimler vermek için İçerenköy Sanat Eğitim Merkezimizi 2016 yılında faaliyete geçirdik.

  İlçemizde yaşayan kadınların sporla yaşam kalitelerini yükseltmelerine ve sanat dersleriyle de serbest zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirmelerine olanak tanıyoruz. Aynı zamanda Ataşehirli 5-14 yaş grubu çocuklara da farklı bir bakış açısı kazandırarak, bilginin hayatlarının her alana yayılmasına ve kendini özgürce ifade eden bireylerin yetişmesine katkı sağlıyoruz.

  Merkezimizde:

  • Sanat Eğitimleri: Bale, drama, resim, zumba, pilates, gitar,

  keman, piyano, perküsyon, dans

  • Spor: Zumba, pilates

  • Organik Tarım etkinlikleri düzenliyoruz.

  Sanatı ve sporu ulaşılabilir kılmak adına vatandaşlarımızın

  hizmetine sunduğumuz merkezimizden yılda ortalama

  bin kişi faydalanıyor.

  Telefon: 0216 570 50 00 - 469 10 31-37

  Adres: İçerenköy Mah. Başıbüyük Yolu Cad. Demet Sok. No: 61


 • Düştepe Oyun Müzesi
 • Dünyanın 16 ülkesindeki koleksiyonerlerden toplanan, çocukların hayallerini geliştirip yetişkinlere çocukluğunu hatırlatan birbirinden değerli iki bine yakın oyunu bir araya getirerek kurduğumuz Düştepe Oyun Müzesi’nin küratörlüğünü yazar ve şair Sunay Akın üstlendi.

  2015 yılında Ataşehirlilerin ve tüm İstanbul’un hizmetine açtığımız müzede bir yandan oyun kültüründen bahsederken bir yandan da masa üstü oyunların etrafında aileleri bir araya getirip birlikte kaliteli zaman geçirmelerini amaçlıyoruz.

  Ülkemizin ilk oyun müzesi olma özelliğine sahip Düştepe’yi kurulduğu günden bu yana yaklaşık 50 bin kişi ziyaret etti. Müzemizde gerçekleştirdiğimiz 105 etkinliğe ise 4 bin çocuğumuz katıldı.

  Telefon: 0216 688 13 29

  Adres: Barbaros Mah. Hasat Sok. Mimar Sinan Parkı


 • AKAGİM
 • Ataşehir Kadın Girişimcilik Merkezi (AKAGİM) İstanbul Kalkınma Ajansı’nın 2016 yılı Girişimcilik Mali Destek Programı içerisinde kabul edilen en başarılı 14 projeden birisidir. 01.01.2017 tarihinde hizmete başlayan Akagim'de  1600'e yakın kadın hizmet almıştır. 

  Projede 4 hedef grubumuz vardır:  İlki; kendi işini kurmuş 25 kadın için oluşturduğumuz ortak ofiste, girişimci kadınların ihtiyaç duydukları iletişim ve donanım altyapısını sağlayarak şirket giderlerini düşürmelerine destek oluyoruz. İkinci hedef grubumuz; evlerinde çalışarak tekstil, cam & porselen, ahşap işleme, teraryum, takı ve aksesuar, hediyelik eşya, kek, pasta, kurabiye gibi çeşitli ürünleri üreten ve bu ürünleri sosyal medya üzerinden tanıtıp satmaya çalışan kadınlara üretim atölyeleri tahsis ediyoruz.  Üçüncü hedefimiz ise; bir iş fikri olan kadınların projemizin eğitim faaliyetlerine katılmalarını sağlayarak girişimcilik potansiyellerini açığa çıkarmak ve tüketicilere farklı seçenekler sunabilen işletmeler kurmaları için teşvik etmektir. 4. hedefimiz ise evlerinde el emeği ürün üreten kadınlara, ürünlerini sergileyip satabilecekleri bir satış yeri sağlamaktır. 

  Telefon: 0216 570 50 00 / Dahili: ( 5740-5707-5774 )

  E-posta : akagim.atasehir.bel.tr

    

   


 • Fidan Kalpler Gündüz Çocuk Bakımevi
 • Ataşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde Küçükbakkalköy Mahallesi'nde bulunan Fidan Kalpler Gündüz Bakımevi’nde Ataşehirli çocuklar arkadaşlık, dostluk, barış, sevgi ve kardeşliği öğrenecek. 4 katlı bina üzerine 813 metrekare kapalı alana kurulu kreşte, 5 sınıf yer alıyor. Toplam 80 çocuğun eğitim göreceği ve 3-5 yaş arası çocukların kabul edileceği kreşte, yatakhane, oyun parkı ve hobi alanları da yer alıyor. Kreşte çocukların boyama ve resim çalışmalarını yapmaları için tasarlanmış sınıflar da bulunuyor. Çalışan ailelere büyük kolaylık sağlayacak Fidan Kalpler Gündüz Bakımevi’nde çocuklar için hijyenik bir ortamda, deneyimli öğretmenler, 1uzman psikolog tarafından okul öncesi sosyal, bilişsel, mental anlamda gelişim göstermelerinin yanı sıra drama, tiyatro, dans, İngilizce gibi alanlarda eğitimler de verilmesi amaçlanıyor.

  Adres: Küçükbakkalköy Mahallesi Başöğretmen Caddesi Meşe Sokak No:4  

  Tel: 0216 576 80 07 


 • Ataşehir Belediyesi İnovasyon Merkezi
 • Ataşehir'de kültürel ekonomik ve toplumsal gelişimi yenilikçi fikirlerle desteklemeyi, çevresel sorunlara yenilikçi çözümler üretmeyi ve bunları Hayata geçirmeyi;

  Yenilikçi ve yaratıcı fikirleri desteklemeyi ve bu fikirlerin gelişimini sağlayacak eğitimler vermeyi, fikir sahiplerini bu eğitimler sonucunda girişimcilik konusunda desteklemeyi;

  Farklı sektörlerden ve alanlardan çeşitli kurumlarla işbirliği sağlamayı hedefleyen İNOVATA, 2018 Temmuz ayında faaliyete başlamıştır.


 • Ataşehir Monheim Tasarım Okulu
 • Ataşehirli çocukların dünyayı teknoloji ve moda alanlarında takip etmeleri amacıyla kardeş belediyemiz olan Monheim ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğiyle Ataşehir-Monheim Tasarım Okulu’nu 2018 yılında faaliyete geçirdik.

  Beş yıl sürmesini planladığımız projede, 8 - 13 yaş arasındaki çocuklarımız iki boyutlu animasyon, üç boyutlu animasyon, stop motion, moda tasarımı ve moda üretimi olmak üzere toplam beş alanda eğitim alacak.

  Aynı zamanda Monheim Belediyesi ile her yıl sanat ve tasarım atölyeleriyle öğretmen ve öğrenci değişimi yaparak kurumların tecrübelerinin ortaklaşa değerlendirilmesini ve bu alandaki faaliyetlerin daha kaliteli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacağız.

  Telefon: 0216 577 10 51 / 0216 547 41 95

  Adres: Küçükbakkalköy Mah. Merdivenköy Yolu Sok. No: 72/1


 • Ataşehir Bilim Sanat Merkezi
 • Çocuklara, klasik eğitim modellerinden farklı olarak ruhsal, zihinsel ve bedensel bütünlük temelinde hazırlanan yaratıcı bir eğitim modelini uygulayan Ferhatpaşa Bilim ve Sanat Merkezimizi 2018 yılında faaliyete geçirdik.

  Merkezimizde 8 - 14 yaş grubu çocuklar, bilim ile sanatı yaratıcı bir yolla keşfetme ve deneyimleme şansına sahip oluyor.

  Alanında uzman eğitmenler eşliğinde merkezimizde:

  • Robot Atölyesi

  • Drone Atölyesi

  • Kodlama Atölyesi

  • Uzay ve Astronomi Atölyesi

  • Bilim Uygulamaları Atölyesi

  • Yaratıcı Drama Atölyesi

  • Yaratıcı Resim Atölyesi

  • Yaratıcı Konuşma ve Yazma Atölyelesi

  Ayrıca Ferhatpaşa Bilim ve Sanat Merkezimizde; kitap kafe, dans salonu, yaratıcılık salonu, toplantı salonu, bilim atölyeleri sınıfları, açılabilir çatısı olan uzay ve astronomi atölyesi bulunuyor. Bugüne kadar 817 Ataşehirli çocuk ve genç atölyelerimizden faydalandı.

  • Sürdürülebilir Enerji Atölyesi

  • Drama

  • Dans

  • Çocuk Felsefesi

  • Anne-Çocuk Yogası

  • Çocuk Yogası

  • Anneler için Yaratıcı Yazarlık ve Masal Atölyesi

  • Babalar için Masal Atölyesi

  •Yaratıcı Hareket Atölye çalışmaları yürütüyoruz.

  Telefon: 0216 570 50 00 Dahili: 2241 - 2242

  Adres: Ferhatpaşa Mah. Yeditepe Cad. No: 48


 • Dış İlişkiler ve Proje Birimi
 • KARDEŞ BELEDİYECİLİK UYGULAMALARI

  Yurtiçi

  • Adalar Belediyesi (İstanbul)
  • Arguvan Belediyesi (Malatya)
  • Pülümür Belediyesi (Tunceli)
  • Çat Belediyesi (Erzurum)
  • Daday Belediyesi (Kastamonu)
  • Çemişgezek Belediyesi (Tunceli)

   

  Yurtdışı

  • Monheim am Rhein Belediyesi ( Almanya-Monheim am Rhein)
  • Benasol Belediyesi (Çek Cumhuriyeti)
  • Provendancia Belediyesi ( Şili- Santiago)
  • Lapta Belediyesi ( K.K.T.C.)

   

  İŞBİRLİĞİ ETKİNLİKLERİ

  Ataşehir Belediye Başkanı ve  Başkan Yardımcıları Almanya Monheim’da yapılan Ataşehir Parkının açılışında bulunmuşlardır.

  Temmuz ayında Monheim’da yapılmış olan futbol karşılaşmalarında Ataşehir Belediyesi Futbol Takımı turnuvada 1.si olmuş aynı zamanda fair-play ödülünü kazanmıştır.

  2017 Aralık ayında Monheim’da Ataşehir Belediyesi Gençlik Orkestrası konser vermiştir.

  Aynı şekilde 2018 Ocak ayında belediyemizin düzenlediği Klasik Müzik Festivalinde, Monheim Belediyesi Otto-Hann Gymnasium gençlik orkestrası ve Ataşehir Belediyesi Gençlik Orkestrası beraber sahne almıştır.

  Provendancia Belediyesi Atatürk Mahallesi’nde bulunan ve tamamen revize edilen Özgürlük Parkı’nda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile Şili’nin efsanevi lideri Salvador Allende’nin yan yana heykelleri bulunmaktadır.


 • 30 Ağustos Emekli Kültür Evi
 • Mevlana Mahallesi 30 Ağustos Parkı içerisinde daha önce Ataevi olarak hizmet veren bina, emekli vatandaşların kullanabileceği kültür evine dönüştürüldü. Merkezde; resim, seramik, örgü, satranç kursları ile şiir günleri, söyleşi ve geziler düzenleniyor.

  Emekliler için merkezde aynı zamanda günlük gazete ve kitap okuma imkânı sağlanıyor. Bir araya gelen emekliler hem hoşça vakit geçiriyor hem de günlük gazeteleri okuyup kütüphaneden de yararlanabiliyor.

  Mevlana Mah. Sakarya cad. 30 Ağustos Parkı

  0216 466 40 28


 • Engelli Merkezi
 • Sosyal hayat içerisinde kendilerine yer bulmakta zorlanan engellilerin, toplumsal yaşama daha fazla katılımı sağlamak amacıyla kurulan engelli merkezinde 7– 35 yaş arası engelli bireylere yönelik; haftada 3 gün drama, dans, koro, ritim, resim ve halk oyunları eğitimleri veriliyor.

  Daha önce Ataşehir Belediyesi’ne bağlı Ataevlerinde verilen hizmetler, Atatürk Mahallesi’nde açılan Engelli Merkezi’nde sunulmaya başlandı.

  Merkezde ücretsiz olarak engellilere ve engelli ailelerine psikolojik danışmanlık hizmeti de veriliyor. Bu hizmetle, engelli bireylerin ve engelli ailelerinin psikolojik durumları değerlendirilerek psikolojik sorunlarının çözümüne yönelik yüz yüze görüşmeler yapılıyor.

  Derslere katılan öğrencilere sağlanan ücretsiz servis hizmetiyle; engelliler evlerinden alınıp, dersler sonrası evlerine bırakılıyor. Ayrıca talep eden her engelli vatandaşa evde kuaförlük hizmeti veriliyor.

  Atatürk mah. Meriç sok. No:10/7

  0216 570 50 00 / Dahili 5721 - 5763


 • Toplumsal Eşitlik Birimi
 • Ataşehir Belediyesi olarak, 2009’dan beri temel felsefemiz, yeryüzünü paylaşan tüm canlıların güvenli ve sağlıklı yaşam alanını koruyarak, hak temelli yaklaşımla, kaynaklara ulaşılabilirliği kolaylaştırmak ve sürdürülebilir hizmetler sunmaktır.

  Her canlının biricikliğininin farkındayız, doğal kaynakların korunmasını ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasını, hayvan haklarını, çocuk haklarını ve insan haklarını önemsiyor, savunucu rolümüzle bu yönde verdiğimiz mücadeleyi kıymetli buluyoruz.

  Eşitlik Birimimiz, tüm bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin farkında olarak, insan odaklı, katılımcı belediye misyonumuzla birlikte, tüm bireylerin sağlık, eğitim, kültürel, sosyal, ekonomik gibi farklı konularda eşit haklara sahip olmalarını görev edinmiştir. 

  Eşitlik Birimimizde, insan onurunu gözeterek bir yaşam standardının oluşturulması için yapılan çalışmalarda; cinsiyet farklılıkları, sosyal, kültürel değişkenler, etnik köken çeşitliliği, bireysel farklılıklar, yaşlılık, LGBT-İ, ekonomik fırsatlara erişim gibi konuları gündemimizde tutarak, evrensel insan hakları ışığında, mikro-mezzo-makro düzeyde yapılan uygulamalarla toplumsal refahın artılırılması hedeflenmiştir.

  Küreselleşen dünyanın da sorunlarından biri olan ekonomik fırsat eşitsizliğinin temelde kadın erkek eşitsizliğine dayandığı bilinmektedir. Bizler, yaptığımız tüm çalışmalarda alışılagelmiş dili, yanlış uygulamaları tespit ederek, farkındalığın oluşması, değişimin ve gelişimin sağlanması yönünde çalışmalar yürütüyor, kadınların ve erkeklerin toplumun çeşitli alanlarında; ekonomik, sosyal, kültürel vb. eşit katılımlarını önemsiyoruz.

  Bu doğrultuda Toplumsal Eşitlik Birimi çalışmaları ile;

  1-    Dezavantajlı grupların hizmetlerden ve kaynaklardan eşit şekilde yararlanmasını sağlamak,

  2-  Yerel yönetimlerin karar alma süreçlerine vatandaş katılımını artırmak, sosyal dışlanma ve ayrımcılığı önlemek amaçlı cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik çeşitli çalışmaları yürütmek,

  3-    Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartında öne sürülen taahhütleri uygulamaya çalışmak,

  4-    Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı kapsamında Eşitlik Eylem Planını hazırlamak,

  5-   Kurumsal yönetim düzenlemelerinden ayrımcı dilin kaldırılması ve belediye sınırları içinde kadın erkek eşitliğinin sağlanması için gereken önlemlerin alınmasını sağlamak,

  6-    Belediyenin organları aracılığıyla izleme, önleme gibi çalışmaları gerçekleştirmek,

  7-    Karar alma süreçlerine kadınların katılımlarını teşvik etmek, kadın ve erkeklerin eşit oranda temsillerinin sağlanması için gerekli düzenlemeleri yapmak

  8-  Toplumsal cinsiyete duyarlı stratejik plan ve bütçe yapmak,

  9-  Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalıkları artıracak çalışmalar yapmak,

  10- Kadın STK’ları ile kadınların yaşam kalitelerinin iyileştirilmesi için işbirlikçi mekanizmalar geliştirmek,

  11-  Belediyemiz personeli arasında cinsiyet eşitliği konusunda duyarlılığı ve farkındalığı artırmak için eğitim çalışmaları planlamak ve yürütmek,

  12-  İnsan hakları konularında vatandaşlara yönelik bilinç artırıcı çalışmalar organize etmek amaçlanmaktadır.

  Barbaros Mah. Şebboy Sok. No:4A 6.Kat Pk: 34746 Ataşehir

  0216 570 50 00/ Dahili 1661-1662