ATAŞEHİRLİ ÇOCUKLAR MEDYAYI FETHETTİ

9.2.2017

Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü öncülüğünde yürütülen "Horeca Cam Dostu İşletme Projesi"nin basın tanıtım çalışmaları Ataşehirli miniklerin desteğiyle yürütülüyor.

Günümüzde çevre kirliği her geçen gün artarken, çevreci kuruluşlar da çevre kirliliğine karşı farkındalık yaratacak projeler üretiyor.

Ataşehir Belediyesi ile Çevko, Şişecam ve Özen Cam işbirliğiyle; yüzde 100 geri dönüşebilen tek malzeme olan cam atıklarının diğer ambalaj atıklarını kirletmeden ve zarar görmeden ayrı ve etkin toplanmasını sağlamak amacıyla Horeca (Hotel, Restaurant, Cafe) Cam Dostu İşletme Projesi” başlatıldı. Projenin lansman toplantısında; hak kazanan işletmelere, otellere ve avm’lere "Işıklı Cam Dostu İşletme Tabelaları" verilecek.

Ataşehirli çocuklar geleceklerine sahip çıkan Ataşehir Belediyesi'nin bu projesine destek olmak için medya kuruluşlarını ziyaret ederek yazar ve program sunucularını lansman toplantısına davet ettiler. Ataşehirli çocuklar ziyaretleri sırasında yazar ve program sunucularına kendi elleriyle boyadıkları rengârenk cam şişeleri hediye ettiler.

Ataşehirli çocuklar bu tanıtım çalışmalarında; CNNTürk kanalında Yeşil Doğa Programı ile Türkiye'nin çevre sorunlarını ekrana taşıyan Güven İslamoğlu, Hürriyet Gazetesi Yazarı Yalçın Bayer, Milliyet Gazetesi Yazarı Mehmet Tezkan, Vatan Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Güney Öztürk, BirGün Gazetesi Çevre Haberleri Editörü Demet Sargın, KRT TV, Fox TV, Oda tv ile Sabah, Habertürk, Cumhuriyet, Dünya, Posta, Evrensel, Aydınlık ve Yurt gazetelerini ziyaret ettiler.

Işıklı Cam Dostu İşletme Tabelası

Kafe, lokanta, bar, otel, alışveriş merkezi gibi işletmelerin yoğun olarak faaliyet gösterdiği bölgelerde, yüksek miktarda cam atığı ortaya çıkıyor. Geri dönüşebilir bu atıkların çöpe karışmasını engellemek isteyen Ataşehir Belediyesi'nin hazırladığı projeye iki yıl içerisinde 11 otel, 83 kafe-restoran, 7 alışveriş merkezi ve 21 site dahil oldu.

Proje başlangıcında Ataşehir'de sahada toplam 156 adet cam kumbarası bulunurken proje süresince bu sayı 281'e çıkartıldı. İlçedeki 14 bin hanede atık cam konusunda bilgilendirme yapılarak toplam 38 bin kişiye ulaşıldı. 11 bin öğrenciye de “cam dostu” eğitimi verildi.

Şişecam “Cam Dostu İşletme" konsepti kapsamında Ataşehir’deki 10 otelin (Radison Blue, Marriott, Nice Royal, Silence, Green Park, Dedeman, Plus Otel, Ataşehir Palace, Sheraton ve Asia City Otel) personeline yönelik atık camların yönetimi ile ilgili eğitimler düzenlendi. Bu kapsamda geri dönüşümün önemi, atık camların kirlenmeden evsel atıklardan ve diğer ambalaj atıklarından ayrı olarak toplanması, otellerde daha verimli ve sürdürülebilir toplama sisteminin kurulması konularında bilgiler verildi. Horeca Cam Dostu İşletme Projesi kapsamında otellere atık camlarını kaynağında ayrı toplamaları için tebligat yapılarak gerekli ekipman bırakıldı.

Projenin sürdürülebilir olması amacıyla, atık camların verimli toplanması için avm, otel ve kafe-restoranlara düzenlenen denetimler sonucunda, toplama sistemindeki aksaklıklar tespit edilerek, gerekli raporlama ve çalışmalar yapılıyor. Böylece atık üreticileri ve lisanslı toplayıcı firma uyarılarak sistematik çalışılması sağlanıyor.

Lansman toplantısı 15 Şubat’ta

Horeca projesi ile Ataşehir'de toplanan atık cam miktarında yüzde 62,4 artış yaşandı. 2016 yılında toplanan 2006 ton cam atık ile; 702.100 kwh elektrik ve 200 bin 600 litre petrol tasarrufu sağlandı, 1 milyon 344 bin 20 kilogram da karbondioksit gazı salımı engellendi.

Ataşehir Belediyesi projeye katılarak destek olan işletmelere, otellere, avm’lere teşekkür ve takdir amacıyla “Cam Dostu” unvanı verecek. 15 Şubat 2017 Çarşamba günü saat 10.00'da Mustafa Saffet Kültür Merkezi'nde başlayacak lansman toplantısında hak eden işletme, otel ve avm’lere "Işıklı Cam Dostu İşletme Tabelası" verilecek.

Projenin sürdürülebilir olması için dereceye giren işletmeler düzenli takip edilecek, atık cam miktarlarında düşüş olduğu belirlenmesi durumunda “Cam Dostu İşletme” unvanı yeniden değerlendirilecek.