ARALIK AYINDA ÇOCUKLARIN TİYATRO VE SİNEMA KEYFİ SÜRÜYOR

2.12.2016

ÇOCUK TİYATROLARI:

“Küçük Prens ve Çiçek” Tiyatro Yeniden

3 Aralık Cumartesi – 12.30

Biri sönmüş ikisi hâlâ lavlar püskürten üç tane yanardağı ve eşsiz güzellikte bir tek çiçeğiyle kendi gezegeninde yaşayan Küçük Prens, bir gün çiçeğine küsüp yaşadığı yeri terk eder.

Fakat farklı gezegenlere yolculuk yapıp buralarda birbirinden ilginç ve eğlenceli kahramanlarla karşılaşsa da Küçük Prens’in aklı gezegeninde ve çok sevdiği çiçeğinde kalır. Dünya’da karşılaştığı Tilki ise ona çiçeğinin “biricik” olduğunu ve emek vererek sevgiyi değerli kılacağını öğretir.

Yer: Mustafa Saffet Kültür Merkezi Halit Akçatepe Sahnesi

 

“Kırmızı Başlıklı Kaz” Tiyatro Yeniden

4 Aralık Pazar – 12.30

Bu kaz, bambaşka bir kaz… Yerinde duramayan bir kaz... En büyük eğlencesi; “Zıp Zıp Zıp Zıplamak” şarkısıyla zıplayarak dans etmek... Bu kaz, kendi masalını anlatmak istiyor ama ünlü olmadığı için onu kimse dinlemiyor. Yine de onu kimse durduramıyor. Çünkü çocuklarla şarkı söylemeyi, zıplamayı ve dans etmeyi çok seviyor. Ve karşınızda dünya zıplama rekorunu kırmaya çalışan Kırmızı Başlıklı Kaz!

Yer: Mustafa Saffet Kültür Merkezi Halit Akçatepe Sahnesi

 

“Aslan Kral Kocadiş ile Tırmık” Tiyatro Yeni Çizgi

4 Aralık Pazar – 12.00

Aslan Kocadiş, ormana gelen avcıyı kükreyerek korkutup kaçırır. Bu cesur hareketi nedeniyle kahramanımız, diğer hayvanlarca kral seçilir. Ancak kısa bir süre sonra krallıkta uzun süre kalamayacağını anlar.

Yer: Novada AVM Ataşehir Belediyesi Nikah Salonu

 

“Yalnız Aslan Liyuva” Tiyatro Lir

10 Aralık Pazar – 12.30

Yasak avlanma sonucunda ailesinden uzak kalan minik Liyuva, yıllarca koskocaman bir ovada tek başına hayatta kalmayı başarır. Sonra bir gün ovaya gelen belgeselciler sayesinde Liyuva’nın yalnızlığı sona erer ve hiç beklemediği maceralar yaşar.

Yer: Mustafa Saffet Kültür Merkezi Halit Akçatepe Sahnesi

 

“Guluk Guluk” Tiyatro Lir

11 Aralık Pazar – 12.30

Oyun, özgür sularda ünlü olma hayallerinin peşinde giderken, kendini bir anda yunus gösteri merkezinde tutsak bulan genç bir yunusun öyküsünü anlatıyor. İçinde balıkların, deniz kaplumbağalarının ve köpekbalıklarının olduğu “Guluk Guluk” çocuklara dostluğun ve özgürlüğün anlamını en keyifli haliyle gösteriyor.

Yer: Mustafa Saffet Kültür Merkezi Halit Akçatepe Sahnesi

 

“Sihirli Anahtar” Fabrika Sanat

11 Aralık Pazar – 12.00

Bütün dünya, bombaların altında haritadan silinmek üzereyken, Hayalis’de Salça’nın öncülüğünde bu kaderi değiştirecek bambaşka bir yol belirleniyor. İnsanlığın çocukluğunu unutmasına neden olarak, dünyayı yok olmanın eşiğine getiren Bogida’yı sadece Salça durdurabilir.

Salça’ya bu zorlu macerasında sadece hayal kahramanları, çocuklar ve yetişkinlerden de yalnızca sanatçılar yardım edebilir. Artık dünya için tek umudumuz çocuklar, çocuk kalabilenler ve onların kurdukları hayallerdir.

Yer: Novada AVM Ataşehir Belediyesi Nikah Salonu

 

“Kayıp Prenses Rapunzel” Kurabiye Canavarı Çocuk Tiyatrosu

17 Aralık Pazar – 12.30

Her derde deva sihirli bir çiçek, kraliçeyi iyileştirir ve çiçekteki büyü, kızı Rapunzel’in saçlarına geçer. Bunu öğrenen cadı, bu sihirden faydalanmak için Rapunzel’i kaçırır ve bir kuleye kapatır. Yıllar sonra Tobirobi’nin tesadüfen Rapunzel’in karşısına çıkmasıyla macera başlar. Rapunzel masalından uyarlanan oyun, eğlence ve macera dolu atmosferiyle çocukları farklı bir yolculuğa çıkarıyor.

Yer: Mustafa Saffet Kültür Merkezi Halit Akçatepe Sahnesi

 

“Pinokyo Kurabiye Canavarı” Çocuk Tiyatrosu

18 Aralık Pazar – 12.30

Oyuncak ustası, yaşlı Gebetto bir gün yalnızlığından kurtulmak için kendine tahtadan bir kukla yapar ve adını Pinokyo koyar.

İyilik perisinin yardımıyla konuşabilen ve hareket edebilen bir kukla haline gelen Pinokyo, okula başladığı ilk gün yaramazlıklarına da başlar. Pinokyo’nun, iyi bir çocuk olacağına dair verdiği sözleri yerine getirip gerçek bir insana dönüşüp dönüşemeyeceğini anlatan oyun, hem eğitici hem de öğretici yanlarıyla çocuklara keyifli dakikalar yaşatıyor.

Yer: Mustafa Saffet Kültür Merkezi Halit Akçatepe Sahnesi

 

“Şakacı Hoca Nasreddin” 5Taş Çocuk Tiyatrosu

18 Aralık Pazar – 12.00

Biz onu hep bembeyaz pamuk sakalı ve gülen yüzüyle tanıdık. Yüzyıllar boyunca, fıkraları ile insanları hem güldürmeyi hem de düşündürmeyi başardı Nasreddin Hoca..

Tiyatroya “Şakacı Hoca Nasreddin” adıyla uyarlanan oyunda; Nasreddin Hoca’nın yaşadığı ve anlattığı kıssadan hisse fıkralarla şakacı kişiliği öne çıkarılıyor. Oyun, günümüzde yok olmaya yüz tutmuş komşulukları, iyiliklerin karşılıksız kalmadığını, doğruluk ve yalancılığı, soru sormanın önemi gibi kavramları komik bir dille seyirciye anlatıyor. Oyunda Nasreddin Hoca’nın “Parayı veren düdüğü çalar”, “Göle maya çalmak”, “Bana değil de eşeğe mi inanıyorsun?” fıkraları interaktif bir şekilde işlenip neden-sonuç ilişkisi kurularak çocukların birçok mesaj çıkarması sağlanıyor.

Yer: Novada AVM Ataşehir Belediyesi Nikah Salonu

 

“Heidi” Tiyatro Mie

 24 Aralık Cumartesi – 12.30

Kırlarda büyük dedesi ile kalmaya başlayan Heidi, buradaki hayatın ne kadar eğlenceli ve güzel olduğunu keşfeder. Burada tanıştığı Peter ile arkadaş olan Heidi, ondan kırlarda yaşam hakkında birçok şey öğrenir. Heidi ve Peter kırlarda koşar, oynar ve hayvanların yaşamlarını doğal ortamlarında izlerler. Peter’in yardımları ile Heidi kır hayatını, doğayı, özgürlüğü keşfetmeye başlar. Bu oyunla çocuklar da Heidi ve Peter’le birlikte kırları, doğayı ve özgürlüğü keşfedecek.

Yer: Mustafa Saffet Kültür Merkezi Halit Akçatepe Sahnesi

 

“Alaaddin’in Lambası” Tiyatro Mie

25 Aralık Pazar – 12.30

Alaaddin ile annesi küçük ve mutlu evlerinde birlikte yaşarlar. Alaaddin, her gün pazara inerek annesinin yaptığı ekmekleri ve peynirleri satar. Bir gün yine annesinin yaptığı şeyleri satmak için pazara indiğinde önce çok güzel bir kız olan Yasemin ile sonra da Vezir ile karşılaşır. Vezir, Alaaddin’in ne kadar iyi bir çocuk olduğunu bilir ve ondan bir istekte bulunur. Vezir, Alaaddin’den bir zamanlar ormandaki Renkli Kuyu’ya düşen lambasını oradan çıkarmasını ister. Böylelikle macera başlar.

Yer: Mustafa Saffet Kültür Merkezi Halit Akçatepe Sahnesi

 

“Temel Reis” 5Taş Çocuk Tiyatrosu

25 Aralık Pazar – 12.00

Çocukların beğeniyle izlediği çizgi film karakterlerinden olan Temel Reis’in maceralarını ve ıspanakla olan dostluğunu sahneye taşıyan oyunda; arkadaşlık ilişkileri, dostluk, sevgi ve dayanışma mesajları keyifli bir dille işleniyor. Yıllardan beri hafızalardan silinmeyen kahramanımız bakalım bu oyunda çocuklara neler anlatacak?

Yer: Novada AVM Ataşehir Belediyesi Nikah Salonu

Not: Çocuk tiyatroları için 1 TL ücret alınacak.

 

ÇOCUK SİNEMALARI:

 

Süper Papağan

6 Aralık Salı – 10.30

8 Aralık Perşembe – 10.30

Aile sirkindeki işlere yardım eden Meksikalı papağan Cuco’nun tek bir hayali vardır; o da televizyonda gördüğü süper kahraman papağan El Americano’nun çılgın numaralarını layıkıyla taklit edebilmek. Ancak sirk yöneticisi olan babası, bir grup kabadayı kuş tarafından tehdit edilip sirkin denetimini onlara devretmek zorunda kalır. Bunun üzerine genç Cuco, zorbalara karşı vereceği mücadeleye El Americano’yu da dâhil etmek için Hollywood’a doğru eğlenceli ve bir o kadar da tehlikeli bir yolculuğa çıkar. Bu yolculukta alacağı en büyük ders ise aradığı kahramanın kendi içinde olduğudur.

 

Buz Devri 5: Büyük Çarpışma

13 Aralık Salı – 10.30

15 Aralık Perşembe – 10.30

Meşe palamudu delisi, firavun faresi Scrat karnını doyurmaya çalışırken bir takım kozmik olayları tetikler ve bunun ucu Buz Devri’nin sevdiğimiz kahramanlarına dek ulaşır. Tetiklenen olaylar sonucu Dünya bir kez daha yok olmanın eşiğine gelir.

Bu kez de bir meteor Dünya’ya çarpacak bir hızla yörüngeye yaklaşmaktadır. Bunun sonucunda da dünyada değişiklikler meydana gelir. Meteorun küçük parçalarının Dünya’ya çarpmasıyla birlikte ekip elektromanyetik alanı keşfeder. Ekibin beyni Buck da meteorun çarpmasını önlemek için bir plan öne sürer. Bu plan tuhaf ekibimizi Geotopia adındaki yepyeni bir yere sürükler. Buradaki kristaller ve egzantirik şehir sakinleri Dünya’yı kurtarmak için tek umuttur.

 

Hayat Kitabı

20 Aralık Salı - 10.30

22 Aralık Perşembe – 10.30

Müzede tur rehberi olan Mary Beth, bir grup çocuğu müzede gezdirirken onları gizli bir odaya götürür ve burada, yaşadıkları Meksika’daki San Angel kasabasının hikâyesini anlatır. “Ölüler Festivali” öyküsü, dünyadaki tüm hikâyelerin yazılı olduğu “Hayat Kitabı” adlı kitapta yer alıyor.

 

Madagaskar Penguenleri

27 Aralık Salı – 10.30

29 Aralık Perşembe – 10.30

Başarılı ajan doğulmaz. Çünkü başarılı ajanlar yumurtadançıkar! Madagascar’ın muhteşem ajanlarıyla tanışın: Skipper, Kowalski, Rico ve Private. Bu seçkin penguenler, gizli bir örgütün kuvvetlerine katılır. İsmi Kuzey Rüzgârı olan bu örgüte yakışıklı, kuvvetli ve ismi gizli bir ajan liderlik eder.

 

Not: Çocuk sinemaları ücretsizdir.

Yer: Mustafa Saffet Kültür Merkezi Halit Akçatepe Sahnesi

Adres: Örnek Mahallesi Şehit Cahar Dudayev Caddesi No:111 /Ataşehir

Önemli Uyarı: Biletler, her etkinliğin 3 gün öncesinde Mustafa Saffet Kültür Merkezi (MSKM) Gişe’den 10.00 - 20.00 saatleri arasında temin edilebilmektedir.

Konser, tiyatro ve çocuk tiyatro etkinliklerinde ücret tarifesi uygulanmaktadır. Konser ve tiyatrolar için 5 TL, çocuk tiyatroları için 1 TL ücret alınıyor. Diğer etkinlikler ise ücretsiz olarak devam ediyor.

*Bilet teminiyle ilgili detaylı bilgi için; MSKM Gişe – 0216 570 5000 (2202),Novada AVM - Ataşehir Belediyesi Nikah Salonu Gişe - 0216 570 50 00 (1916)